FRANCË – Aktori francez Gérard Depardieu po përballet me një akuzë të re për sulm seksual, këtë herë nga një skenografe. Ankuesja, Amélie, 53 vjeçe, pretendon se Depardieu e kapi atë dhe i preku gjoksin në vitin 2021.

Sulmi i supozuar pretendohet të ketë ndodhur në xhirimet e filmit ‘The Green Shutters’, i cili u publikua vitin e kaluar. Depardieu, 75 vjeç, nuk ka komentuar ende këtë rast, por më parë ka mohuar akuzat e tjera për sulm seksual.

Avokatja e ankueses, Carine Durrieu-Diebolt, konfirmoi të hënën se Amélie po e akuzonte aktorin për sulm seksual, ngacmim seksual dhe fyerje seksiste. Zonja Durrieu-Diebolt i tha kanalit televiziv francez BFMTV se klienti i saj “po kalonte nëpër një korridor ku ishte ulur z. Depardieu”. “Ai e kapi atë, e kapi mes këmbëve dhe e preku trupin e saj deri në gjoks. Ajo ndihej krejtësisht e pafuqishme, e paaftë për t’i shpëtuar këtij kurthi”.

Avokatja pretendoi se persona të tjerë në vendngjarje ndërhynë dhe e ndërprenë incidentin e supozuar. Ankesa iu dorëzua zyrës së prokurorit publik të Parisit të premten e kaluar, tha zonja Durrieu-Diebolt.

Ky pretendim i fundit vjen vetëm disa javë pasi aktorja Judith Godrèche i tha industrisë franceze të filmit se u përball me abuzim seksual. Depardieu është akuzuar më parë për sulm seksual ose ngacmim nga 13 gra. Ai mohon keqbërjen dhe pretendon se çdo marrëdhënie që ka pasur ka qenë konsensuale. Në një letër të hapur të publikuar vitin e kaluar, ai tha: “Kurrë, kurrë nuk kam abuzuar me një grua”.

Një çështje e ngritur nga aktorja franceze Hélène Darras u pushua nga prokurorët muajin e kaluar, për shkak se kishte kaluar afatin e parashkrimit. Por një rast tjetër i përdhunimit dhe sulmit seksual ndaj aktores Charlotte Arnould mbetet i hapur.

Në dhjetor të vitit 2023, presidenti francez Emmanuel Macron shkaktoi polemika duke pretenduar se Depardieu ishte objektiv i një gjuetie shtrigash, duke shtuar se titulli më i lartë i Francës, Legjioni i Nderit, nuk duhet t’i hiqet atij për akuzat për ngacmime e dhunime seksuale.

(BBC– BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb