Pothuajse asgjë nuk i ndalon trenat e famshëm japonezë me shpejtësi të lartë që të funksionojnë saktësisht në kohë, por një gjarpër i vogël që rrëshqet nëpër një sedilje pasagjerësh arriti ta bënte këtë, megjithëse për vetëm 17 minuta.

Të martën, një udhëtar i raportoi stafit të stacionit në Tokio se një gjarpër 40 centimetrash ishte pikasur në sediljen e një treni që vinte nga Nagoya, sipas Kompanisë Qendrore të Hekurudhave të Japonisë.

Treni ishte planifikuar të nisej për në qytetin e Osakës, por në vend të kësaj doli jashtë shërbimit si masë paraprake. Një tjetër tren duhej të caktohej në itinerar, duke shkaktuar një vonesë që, megjithëse e shkurtër nga shumë standarde të tjera kombëtare hekurudhore, ishte relativisht e rëndësishme për shërbimin e përpiktë e të pamëshirshëm të Japonisë. Nuk raportohet për të lënduar.

Mbi 600 pasagjerë u prekën nga vonesa. Raca e gjarprit është e panjohur dhe një rishikim është duke u zhvilluar për të përcaktuar se si gjarpri hipi në bord, tha kompania hekurudhore për CNN. Treni prej plumbi, i njohur si Shinkansen në Japoni, është i njohur për efikasitetin e tij si dhe shpejtësinë deri në 320 kilometra në orë. Në vitin 2017, një konduktor në një shërbim, Tsukuba Express, kërkoi falje në rrjet pasi u largua 20 sekonda më herët.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb