Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken zhvilloi një vizitë të papritur në Ukrainë. Kreu i diplomacisë amerikane mbërriti në Kiev mëngjesin e sotëm me një tren nate nga Polonia.

Një takim me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky është planifikuar, sipas gazetarëve që ndjekin Blinken. Ky është udhëtimi i katërt i sekretarit amerikan të shtetit në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt të vitit 2022.

Vizita synon të sigurojë Kievin për mbështetjen e vazhdueshme të SHBA-së dhe të premtojë një rrjedhë armësh në një kohë kur Moska po udhëheq një ofensivë të rëndë në veri – Rajoni lindor i Ukrainës i Kharkiv.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: