Nga data 2 deri në datën 8 qershor, Shqipëria do të mikpresë Javën Kulturore Italiane e cila vjen në kuadër të Javëve Kulturore Ndërkombëtare, nismë e Ministrisë së Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit.

Për 7 ditë me radhë në Tiranë, Sarandë, Gjirokastër, Vlorë, Berat, Gramsh dhe Durrës do të organizohen një seri aktivitetesh, që do të përfaqësojnë thelbin dhe më të mirën e një kulture që admirohet nga e gjithë bota, e që ja vlen të përjetohet.

Sipari i aktiviteteve të menduara për Javën Kulturore Italiane, çelet me datë 2 Qershor, në orën 20:00 me një event madhështor që feston historinë, kulturën dhe trashëgiminë e Parkut Kombëtar Arkeologjik të Butrintit në Sarandë.

Do të jetë grupi artistik “Artemis Danza”, cili pritet të sjellë emocione të forta me interpretimin muzikor, koreografik dhe visual të 4 akteve të veprës opersitike “Voci di Donne”, të kompozitorit legjendar Puccini.

E pa dyshim, përzgjedhja e skenës nuk kishte si të ishte rastësore. Mbajtja e kësaj shfaqje artistike që do të zgjojë gurët e antikitetit nga gjumi i thellë në Butrint, vjen në kuadër të 100 vjetorit të zbulimit të Parkut Kombëtar Arkeologjik aq të vizituar nga miliona turistët që vijnë në Shqipëri për të kaluar pushimet.

Por Java Italiane përveç shfaqjeve artistike të përzgjedhura do të sjellë në Shqipëri edhe ekspozita të ndryshme, prezantime librash, paradë me makina retro e jo vetëm.

“Javët Kulturore Ndërkombëtare”, pjesë e të cilës janë 20 shtete të ndryshme, do të sjellin për disa muaj, nga Maji në Nëntor një seri eventesh, të cilat kanë si qëllim njohjen dhe përqafimin nga publiku të kulturave të ndryshme botërore, për të krijuar një të ardhme sa më frymëzuese që na bashkon në diversitet.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: