Medimex 2024, i planifikuar në Taranto nga 19 deri më 23 qershor me koncerte nga The Smile, Pulp dhe The Jesus and Mary Chain, prezanton ndër ngjarjet kryesore të tij ekspozitën ‘Bob Gruen: John Lennon, The New York Years’ dhe videon Infinite Loop mapping.

Ekspozita, e cila mund të vizitohet nga 19 qershori deri më 14 korrik në muzeun arkeologjik kombëtar MArTA, tregon, përmes 60 fotografive dhe tekste, bashkëpunimin më të rëndësishëm të fotografit Yoko Ono me John Lennon.

Menjëherë pasi çifti u transferua në Nju Jork në 1971, Bob Gruen – i cili do të jetë i pranishëm në Medimex dhe do të marrë pjesë në një takim në MarTA të mërkurën më 19 qershor, duke arritur kështu t’i dokumentojë ata, përmes aparatin e tij, imazhe që i portretizonin si në jetën e tyre profesionale ashtu edhe në atë private.

I konceptuar jo vetëm si një rezultat konceptual i kryqëzimeve kulturore dhe kujtimeve ikonografike, imazhi alegorik i Sirenës lidh dy aspekte së bashku: simbolin e mashtrimit dhe mitin e lidhur me themelimin e Tarantos. “Zgjedhja për të portretizuar AI me një Sirenë Kibernetike – thuhet në një shënim – është funksionale për të përfaqësuar krijesën që magjeps njerëzit, duke fshehur rrezikun e saj”.

Medimex është një projekt Puglia Sounds, program i rajonit të Pulias për zhvillimin e sistemit muzikor rajonal.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb