Qeveria meksikane tha të martën se COVID-19 ka kaluar nga një fazë pandemike në një fazë endemike në Meksikë , që do të thotë se autoritetet do ta trajtojnë atë si një sëmundje që përsëritet sezonalisht.

Meksika nuk i zbatoi kurrë kërkesat për maska ​​​​për fytyrën dhe disa mbyllje të pjesshme të bizneseve dhe aktiviteteve u hoqën javë më parë.

“Tani po tërhiqet pothuajse plotësisht,” tha Presidenti Andrés Manuel López Obrador.

Numri i rasteve të reja ka rënë. Por kjo mund të jetë sepse Meksika, e cila kurrë nuk bëri shumë testime, tani po ofron edhe më pak teste.

Normat ditore të vdekjeve gjithashtu kanë rënë ndjeshëm.

Meksika ka regjistruar pothuajse 325,000 vdekje të konfirmuara nga testet, por rishikimet e qeverisë për certifikatat e vdekjes sugjerojnë se numri i vërtetë është pothuajse 490,000.

Rreth 90% e meksikanëve të rritur kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës kundër koronavirusit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb