Një studim i ri i kryer nga studiues në Universitetin e Sidneit në Australi zbuloi një përfitim befasues shëndetësor nga stërvitja në mbrëmje pas orës 18:00 sesa nga ajo e mëngjesit.

Studimi shqyrtoi ndikimin e rutinave dhe rezultateve të ushtrimeve në shëndetin e 30,000 individëve obezë të moshës 62-88 vjeç gjatë tetë viteve, duke synuar t’i përgjigjet pyetjes së vjetër nëse koha e stërvitjes ndikon në shëndetin tuaj?

Studimi zbuloi se individët obezë që ushtroheshin pas orës 6 pasdite kishin një rrezik 61% më të ulët të vdekjes dhe një rrezik 36% më të ulët të zhvillimit të sëmundjeve të zemrës në krahasim me njerëzit obezë që nuk ushtroheshin fare.

Ndërkohë, ata që ushtroheshin në mëngjes kishin vetëm 33% rrezik më të ulët të vdekjes dhe 17% rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës.

Profesor Emmaneul Stamatakis, autor i studimit dhe drejtor i Qendrës Kërkimore të Veshjeve Mackenzie në Qendrën Charles Perkins, tha: “Ky studim sugjeron se koha e aktivitetit fizik mund të jetë një pjesë e rëndësishme e rekomandimeve për menaxhimin e ardhshëm të obezitetit dhe diabetit të tipit 2, si dhe parandalues në kujdesin shëndetësor në përgjithësi”.

Studimi analizoi aktivitetin javor të pjesëmarrësve duke përdorur një gjurmues fitnesi 24-orësh dhe zbuloi se nivelet e aktivitetit fizik ndryshojnë ndjeshëm midis individëve, të ndikuar nga faktorë të tillë si mosha, seksi, zakonet e pirjes së duhanit dhe dieta, dhe jo vetëm nga stërvitja.

Pjesëmarrësit u renditën në katër kategori në varësi të kohës kur ndodhi pjesa më e madhe e aktivitetit të tyre: mëngjes, pasdite dhe mbrëmje.

Studimi zbuloi se ushtruesit e mëngjesit stërviteshin nga ora 6 e mëngjesit deri në mesditë, atletët e pasdites nga mesdita deri në orën 18:00 dhe pjesëmarrësit në mbrëmje nga ora 18:00 deri në mesnatë kishin rezultatet më të mira, bazuar në gjetjet e vëzhgimit nga provat më të vogla.

Sipas Dr Angelo Sabag, pedagog në Fiziologjinë e Ushtrimeve në Universitetin e Sidneit, rreth dy në tre australianë, për shkak të faktorëve shoqërorë, janë mbipeshë ose obezë, duke rritur rrezikun e tyre për sëmundje të mëdha kardiovaskulare si sulmet në zemër, goditje në tru dhe vdekje të parakohshme.

“Ushtrimi nuk është aspak zgjidhja e vetme për krizën e obezitetit, por ky studim sugjeron që njerëzit që mund të planifikojnë aktivitetin e tyre në periudha të caktuara të ditës mund të kompensojnë më së miri disa nga këto rreziqe shëndetësore,” shtoi Sabag.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: