Kryeministri i Britanisë, Rishi Sunak ka nxitur mosmarrëveshjen e tij diplomatike me Greqinë duke akuzuar kryeministrin helen  se po e ‘zmadhon’ situatën lidhur me Mermerët Elgin.

Sunak u akuzua nga Sir Keir Starmer pasi ai anuloi një takim të planifikuar me Kyriakos Mitsotakis mbi skulpturat e marra nga Partenoni në shekullin e 19-të. Mitsotakis kishte thënë në një intervistë të dielën se donte që skulpturat të ktheheshin në Athinë. Disa ministra grekë akuzuan Sunak për mosrespektim ndaj popullit grek.

Sunak tha se “Ishte e qartë se qëllimi i takimit nuk ishte të diskutonte çështje thelbësore për të ardhmen, por më tepër të qëndronte dhe të trajtonte çështjet e së kaluarës.”

Mermeret Elgin u morën nga Partenoni në Athinë në fillim të shekullit të 19-të.

Starmer në një deklaratë tha se ishte “ironike” që kryeministri “papritmas kishte shfaqur një interes kaq të madh për kulturën greke.

Pas urimit nga Cleverly, Starmer shtoi: “Mendoj se do të duhet të kontrollojmë sërish kasetën. A do t’i bëjë kryeministri një nder vendit, do të na paralajmërojë se çfarë po planifikon më pas, në mënyrë që të përgatitemi për fatkeqësinë që do të pasojë në mënyrë të pashmangshme?” Më tej Starmer tha se “Mos e shqetësoni Muzeun Britanik, është kryeministri ai që padyshim ka humbur mermerët e tij.

“Kryeministri grek erdhi në Londër për ta takuar atë, një koleg anëtar i NATO-s, një aleat ekonomik, një nga partnerët tanë më të rëndësishëm në trajtimin e imigracionit të paligjshëm. Por në vend që ta përdorte atë takim për të diskutuar ato çështje serioze, ai u përpoq ta poshtëronte dhe e anuloi në minutën e fundit. Në një përpjekje për t’u fshehur nga dështimet e tij, kryeministri e kaloi këtë javë duke debatuar për një relike të lashtë për të cilën vetëm një pakicë e vogël e publikut britanik ka ndonjë interes, mjafton për partinë konservatore.

Një aleat i Mitsotakis pohoi se mospërfillja e Sunak ishte më pak për mermerët dhe më shumë për vendimin e kryeministrit grek për të zhvilluar gjithashtu bisedime me Starmer. Udhëheqësi laburist tha se ata kishin diskutuar “ekonominë, sigurinë, emigracionin. Unë gjithashtu i thashë se nuk do të ndryshojmë ligjin për mermerët, nuk është aq e vështirë”.

Sunak thërret BE-në si kundërpërgjigje ndaj Starmerit

Sunak në në deklaratë të PMQs tha se “Askush nuk do të habitet që ai po mbështet një vend të BE-së mbi Britaninë. Vetëm javën e fundit ai u pyet se cila këngë përmbledh më mirë Partinë e Punës. Çfarë doli me të? Epo, ai tregoi ngjyrat e tij të vërteta dhe zgjodhi Ode to Joy, fjalë për fjalë himnin e Bashkimit Evropian, dhe ai do të mbështesë Brukselin mbi Britaninë çdo herë.”

Ndërsa Starmer tha se “Më lejoni ta kuptoj këtë, Sunak tani po thotë se takimi me kryeministrin e Greqisë po mbështet disi BE-në në vend që të diskutojë çështje serioze.

Ministrat e lartë grekë e kanë akuzuar Sunak për një “pakujdesi të madhe diplomatike” dhe pretenduan se ai e anuloi takimin vetëm sepse konservatorët ishin prapa në sondazhe dhe “në një pengesë”.

Burimet thonë se Sunak ishte indinjuar nga komentet e liderit grek në një intervistë për BBC se kujdestaria e mermerëve nga Muzeu Britanik ishte sikur Mona Lisa të “pritej në gjysmë”.

“Kur kërkoi një takim me kryeministrin, qeveria greke dha garanci se ata nuk do ta përdorin vizitën si një platformë publike për të rishqyrtuar çështjet e zgjidhura prej kohësh në lidhje me pronësinë e skulpturave. Duke pasur parasysh që këto garanci nuk u respektuan, kryeministri mendoi se nuk do të ishte produktive të zhvillohej një takim i dominuar nga kjo çështje, në vend të sfidave të rëndësishme me të cilat përballen grekët dhe britanikët,” tha zëdhënësi i kryeministrit.

Megjithatë, Pavlos Marinakis, zëdhënësi i qeverisë greke, tha se vendimi i Sunakut për të anuluar bisedimet e tij të para dypalëshe me Mitsotakis kishte qenë “jashtëzakonisht mungesë respekti”.

Ministri i Jashtëm grek, Giorgos Gerapetritis, i cili shoqëroi Mitsotakis në udhëtimin e tij, ishte edhe më i hapur. “Kjo është e padëgjuar. Është një pakujdesi e madhe diplomatike. Edhe Izraeli dhe Hamasi komunikojnë.”

Gerapetritis theksoi pretendimin e Athinës për mermerët ndaj Lord Cameron të Chipping Norton, sekretarit të jashtëm, në një takim të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bruksel.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb