Çuditërisht, Benyamin Netanyahu – pavarësisht nga 7 tetori, lufta në Gaza dhe kundërshtimi i fortë i komunitetit ndërkombëtar – është bërë sërish kryeministri i preferuar i izraelitëve.

Kjo nuk ka ndodhur prej një viti, që nga protestat kundër reformës në drejtësi. Ai që paguan çmimin këtë herë – sipas një sondazhi të kryer nga Canale 12 TV – është Benny Gantz, i cili gjatë gjithë kësaj kohe ka qenë në krye të çdo sondazhi për gjendjen politike të Izraelit.

Netanyahu, sipas të njëjtit sondazh, do të mundte gjithashtu të gjithë kandidatët e tjerë të mundshëm, si lideri i opozitës Yair Lapid (37% me 30%) ose nacionalisti Lieberman (36% me 19%), të gjithë në opozitë me aktualin, shumicë me tërheqje totale të krahut të djathtë. Sondazhet me siguri mund të jenë të gabuara, megjithatë analistët dhe komentuesit vunë në dukje menjëherë se të dhënat duket se tregojnë një ndryshim në prirjen e pafavorshme në perceptimin e Izraelit për kryeministrin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb