Princi William ka bërë një udhëtim sekret në Poloni për të “falënderuar personalisht” trupat polake dhe britanike që mbështesin Ukrainën.

Princi i Uellsit vizitoi bazat ushtarake në Rzeszow, rreth 96 km nga kufiri me Ukrainën, distanca më e afërt nga lufta që ka shkuar një anëtar i familjes mbretërore. Për arsye sigurie, vizita u mbajt e fshehtë derisa princi u largua nga baza ushtarake.

Princi William u takua me ministrin polak të mbrojtjes dhe trupat e Forcave të Mbrojtjes Territoriale Polake për të mësuar rreth mbështetjes që po i japin Ukrainës, duke vlerësuar “pasionin” dhe “vendosmërinë e tyre për të mbrojtur liritë tona të përbashkëta”.

Duke reflektuar reagimin humanitar të vendit, ai shkroi për “njerëzimin frymëzues” të ofruar nga populli polak.

“Ju keni hapur zemrat po aq sa shtëpitë tuaja”, tha ai.

Princi takoi gjithashtu ushtarë britanikë të vendosur në zonë, duke pyetur për përvojat e tyre duke punuar në Poloni dhe duke mbështetur Ukrainën.

  • foto galeri
  • foto galeri

Qyteti i Rzeszow është bërë një portë logjistike për në Ukrainë dhe është vendi ku shumica e armëve perëndimore mbërrijnë përpara se të dërgohen përtej kufirit.

Miliarda paund armë dhe municione kanë kaluar nëpër qendrën e udhëhequr nga SHBA që nga fillimi i pushtimit rus.

Princi William po viziton gjithashtu Varshavën dhe një qendër akomodimi që ka ndihmuar familjet ukrainase që kanë ikur nga lufta.

Qendra, në vijën e parë të krizës humanitare, është një strehë për 300 gra dhe fëmijë ukrainas.

Si pjesë e udhëtimit dyditor, Princi William do të vendosë një kurorë me lule në Varrin e Ushtarit të Panjohur në Varshavë. Është një gjest që i bën jehonë vizitës së Mbretëreshës së ndjerë dhe Dukës së Edinburgut, i cili vendosi një kurorë atje në vitin 1996.

Princi i Uellsit do të takohet gjithashtu me presidentin polak Andrzej Duda në Pallatin Presidencial dhe tha se do ta përdorte takimin për të shprehur “marrëdhëniet e ngushta” të përbashkëta midis dy vendeve.

Vizita, e planifikuar nga qeveria, është projektuar për të treguar solidaritet me trupat që mbështesin Ukrainën. Ai gjithashtu dërgon një mesazh të fortë për Rusinë në javën që presidenti kinez vizitoi Kremlinin.

Megjithëse anëtarët e familjes mbretërore nuk mund të përfshihen drejtpërdrejt në politikë, “fuqia e tyre e butë” ka ndikim të rëndësishëm.

Në shkurt, Mbreti priti Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelenskyy në Pallatin Buckingham gjatë vizitës së tij të papritur në MB.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb