Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka njoftuar sot se ka pritur në takim një përfaqësi të Federatës Pan-Shqiptare “Vatra”.

Me anë të një postimi në Facebook, Meta u shpreh se në takim u ndanë ide të çmuara në lidhje me rëndësinë e forcimit të marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe diasporës tonë në SHBA.

Ish-presidenti ka vlerësuar angazhimin dhe përpjekjet e anëtarëve të kësaj shoqate për mbrojtur dhe promovuar identitetin tonë kombëtar.

Postimi i plotë:
I lumtur të mirëprisja sot në një takim vëllazëror një përfaqësi të Federatës Pan-Shqiptare “Vatra”, z.Mondi Rakaj, z.Tasim Ruko dhe z.Mersin Gjini, të cilët i falenderova edhe njëherë për pritjen shumë të ngrohtë në Neë York ku festuam së bashku 110-vjetorin e themelimit të saj.

Mirënjohje angazhimit të palodhur dhe përpjekjeve shekullore të vatranëve për të shpëtuar kombin shqiptar, mbrojtur dhe promovuar identitetin tonë kombëtar europian, mundësuar pavarësinë e Shqipërisë dhe të Kosovës, si dhe përshpejtuar proceset tona demokratizuese dhe integruese.

Ndamë shumë ide të çmuara për rëndësinë e forcimit të marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe diasporës tonë në SHBA, për të qenë pjesëmarrës shumë më aktivë dhe vendimmarrës në zhvillimet e vendit tonë.

300025635 617621943066378 4520745169967932134 N
300025635 617621943066378 4520745169967932134 N
300376327 617621976399708 5999834351074071943 N
300376327 617621976399708 5999834351074071943 N

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: