Junta ushtarake në Mianmar ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme edhe për gjashtë muaj të tjerë.

“Regjimi ushtarak i Mianmarit e ka zgjatur sundimin e tij edhe për gjashtë muaj të tjerë”, raportoi uebfaqja e lajmeve Irrawaddy, ndërsa kombi i Azisë Juglindore shënoi dy vjet sundim ushtarak.

Ushtria birmaneze, e njohur në vend si Tatmadaw, nisi një grusht shteti ushtarak më 1 shkurt 2021 duke përmbysur qeverinë e Lidhjes Kombëtare për Demokraci dhe duke burgosur udhëheqjen e saj, duke përfshirë Aung San Suu Kyi.

Menjëherë pas largimit të administratës së LLD-së, Junta vendosi gjendjen e jashtëzakonshme dhe e zgjati sërish.

Hapi i fundit nga administrata ushtarake vjen ndërsa junta po mendon të mbajë zgjedhje në vend.

Video dhe foto nga kombi me shumicë budiste treguan se shumë zona dëshmuan sulme kundër sundimit ushtarak sot.

Sipas OKB-së, mbi 1.5 milionë njerëz janë zhvendosur në dy vitet e fundit, me më shumë se pesë milionë fëmijë kanë nevojë për ndihmë humanitare në Mianmar.

Të paktën 2,890 njerëz humbën jetën nga ushtria dhe ata që punonin me ta, ndërsa 767 u arrestuan fillimisht që kur ushtria mori pushtetin, treguan të dhënat e OKB-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb