Kryeministri në detyrë i Maqedonisë së Veriut dhe lideri i partisë së djathtë VMRO-DPMNE, Christian Mickoski u kthye i papenduar, duke përsëritur se qëndrimi i tij për përdorimin e emrit kushtetues të vendit është i qartë dhe se askush nuk duhet të ketë dyshime.

I pyetur për të komentuar raportin e kryeministrit të Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, i cili tha për Real Fm se “Kryeministri i Maqedonisë së Veriut , nëse që nga momenti i marrjes së detyrës, i përmbahet kësaj retorike, do të jetë në një pozicion shumë të pakëndshëm kur takohemi në samitin e NATO-s, Christian Mickoski deklaroi se është duke u “përgatitur” dhe se “do të donte ta shihte këtë sfidë”.

“Jam duke u përgatitur. Jam një person që përgatitem dhe më pëlqejnë sfidat. Do të doja ta shihja edhe këtë sfidë. Qëndrimi im është i qartë dhe askush nuk duhet të ketë asnjë dyshim për këtë.

Nëse në Evropë ka – dhe nuk mendoj se ka – politikanë evropianë që paraqiten si politikanë evropianë të shekullit të 21-të dhe kanë brenda tyre motive talebane dhe duan të rrezikojnë të drejtat e njeriut të garantuara nga shumë konventa ndërkombëtare, atëherë unë jam gati me ta dhe njerëzit të diskutojnë dhe të diskutojnë dhe për këtë nuk duhet të kemi asnjë dyshim. Më intereson të ndërtoj ura, jo t’i shemb dhe të flas me argumente, në bazë të të dhënave.

Jam gati të debatoj edhe me argumente edhe me fakte dhe këtë e bëj gjithë jetën, jo vetëm në Samitin e NATO-s. Kudo që të jetë, në Athinë , Shkup dhe Bruksel. Jam i gatshëm të debatoj kudo me fakte dhe me argumente”, tha Christian Mickoski në përgjigje të pyetjeve gazetarëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb