Mijëra protestues dolën në rrugët e Evropës dhe Amerikës Latine të enjten për të kërkuar fundin e dhunës ndaj grave. Policia në Turqi  përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë demonstruesit.

Tubimet u zhvilluan në Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës kundër Grave, ku mijëra njerëz  marshuan nëpër Madrid dhe Barcelonë, ndërsa të tjerë u mblodhën në Paris dhe Londër, Guatemalë dhe Honduras.

Protestuesit pritej të dilnin në rrugë edhe në Kili, Meksikë dhe Venezuelë.

Në Stamboll policia hodhi gaz lotsjellës për të shkatërruar një demonstratë nga qindra protestues që i kërkonin qeverisë t’i bashkohej një traktati ndërkombëtar të krijuar për të mbrojtur gratë.

Qeveria turke kishte braktisur Konventën historike të Stambollit në fillim të këtij viti me arsyetimin se parimet e saj të barazisë gjinore minonin vlerat tradicionale të familjes, në një lëvizje që zemëroi gratë aktiviste.

Deri më tani këtë vit, 345 gra janë vrarë në Turqi, thonë grupet e të drejtave të njeriut.

Në Spanjë, ku qeveria e ka bërë luftën kundër dhunës në familje një prioritet kombëtar, mijëra njerëz dolën në rrugët e Madridit dhe Barcelonës, ndërsa të tjerë u mblodhën në Valencia, Sevilje dhe qytete të tjera anembanë vendit.

Në kryeqytetin spanjoll, marshuesit të veshur me maska, kapele dhe shalle ecën pas një pankarte të madhe ku shkruhej “Mjaft me dhunën mashkullore ndaj grave. Zgjidhje tani!”

“Jo të gjithë ne jemi këtu, të vrarët janë të zhdukur,” brohoritën ata ndërsa marshuan pranë shatërvanit të Cibeles dhe ndërtesave të tjera historike që ishin ndriçuar në ngjyrë vjollce, duke mbajtur në duar tabela ku shkruhej “As edhe një vdekje më shumë”.

‘Një fatkeqësi globale’

“Në një nivel global, mbetet një plagë dhe një problem i madh,” tha Leslie Hoguin, një student dhe aktor 30-vjeçar.

“Është koha që dhuna patriarkale kundër trupave, jetëve dhe vendimeve tona të marrë fund”.

Shumë ishin të ngopur nga abuzimi i vazhdueshëm me të cilin përballeshin gratë.

“Ne jemi të mërzitur nga dhuna e vazhdueshme kundër nesh e cila merr forma të ndryshme,” tha Maria Moran, një nëpunëse civile 50-vjeçare.

“Ne duam të shohim shfuqizimin e prostitucionit dhe t’i japim fund vrasjeve, abuzimeve dhe përdhunimeve.”

Në vitin 2004, parlamenti i Spanjës miratoi me shumicë dërrmuese ligjin e parë evropian që godet dhunën me bazë gjinore.

“Çrrënjosja e dhunës seksiste është një prioritet kombëtar,” shkroi në Twitter kryeministri socialist Pedro Sanchez,  kabineti i së cilit dominohet nga gratë.

“Ne do të jemi një shoqëri e drejtë vetëm kur të kemi mbaruar të gjitha llojet e dhunës ndaj grave.”

‘Të jetosh në rrezik’

Deri më tani këtë vit, 37 gra në Spanjë janë vrarë nga partnerët ose ish-partnerët e tyre, dhe 1,118 që nga viti 2003.

Gati një në tre gra në mbarë botën ka përjetuar dhunë fizike ose seksuale, kryesisht nga dikush që e njeh, sipas UN Women, Organizata e Kombeve të Bashkuara për barazinë gjinore.

“Dhuna kundër grave është një krizë globale. Në të gjitha lagjet tona ka gra dhe vajza që jetojnë në rrezik,” tha drejtoresha ekzekutive Sima Bahous në një video-mesazh.

Papa Françesku shkroi në Twitter se, “Gratë që janë viktima të dhunës duhet të mbrohen nga shoqëria”.

“Format e ndryshme të keqtrajtimit që vuajnë shumë gra janë frikacake dhe përfaqësojnë degradim për burrat dhe për të gjithë njerëzimin. Ne nuk mund të shikojmë larg.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb