Mijëra të burgosur ukrainas po kërkojnë që t’i bashkohen ushtrisë, tha Kievi më 21 maj, pasi ligjvënësit vendosën që të lejonin disa kategori të burgosurish që t’iu bashkohen forcave të armatosura.

Kjo lëvizje e Kievit është e ngjashme me atë të ndërmarrë nga Rusia, kur Moska dërgoi në Ukrainë dhjetëra mijëra të burgosur me premtimin për amnisti dhe ata u vranë gjatë betejave.

Ukraina aktualisht po përballet me mungesë të theksuar të ushtarëve dhe municioneve gjë që u ka lejuar forcave ruse të bëjnë përparime në vijat e frontit në lindje dhe veri.

“Janë më shumë se 3.000 persona. Ne e kemi paraparë këtë para miratimit të ligjit”, tha zëvendësministrja e Drejtësisë, Olena Vysotska, duke iu referuar numrit të të burgosurve që kanë aplikuar për t’iu bashkuar ushtrisë.

Ajo tha se autoritetet kanë identifikuar 20.000 të burgosur që mund t’i bashkohen ushtrisë dhe 4.500 prej tyre kanë shprehur “interesim” që të bëhen pjesë e ushtrisë. Vystoska shtoi se kjo shifër ka të ngjarë që të ndryshojë.

Vetëm të burgosurit të cilëve u kanë mbetur më pak se tre vjet nga dënimi mund të aplikojnë. Të burgosurit që do të mobilizohen do të përfitojnë lirim me kusht dhe jo falje të dënimit.

Në mesin e atyre që nuk u mundësohet të shërbejnë në ushtri janë të dënuarit për dhunë seksuale, për vrasjen e dy e më shumë personave, për korrupsion të lartë dhe ish-zyrtarë të lartë.

Rusia ka rekrutuar të burgosur për të shërbyer në vijat e frontit që në ditët e para të pushtimit dhe fillimisht të burgosurve u është ofruar falje në këmbim të shërbimit prej gjashtë muajsh./REL/

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: