NATO duhet të dërgojë një sinjal se do të përmbajë “imperializmin rus” dhe çdo lëvizje për të ndihmuar Ukrainën do ta ndihmojë atë ta bëjë këtë.

Ministri i Jashtëm çek Jan Lipavsky tha këtë në një intervistë për Reuters të mërkurën.

“NATO është një aleancë mbrojtëse. Ne nuk duam të ndryshojmë asgjë për këtë. Nga ana tjetër, nëse duam të mbrojmë Evropën, ne jemi mjaft të hapur për të njohur atë që po kërcënon mbrojtjen evropiane. Kjo është, në sytë e mi. Po u bëj thirrje shteteve të tjera që të kenë një strategji të përbashkët për të frenuar Rusinë dhe padyshim çdo hap që do të ndihmojë Ukrainën do ta ndihmojë gjithashtu këtë qëllim”, tha Lipavsky.

Ministrat e Jashtëm të 32 anëtarëve të NATO-s do të mblidhen në kryeqytetin çek Pragë sot dhe të premten për të arritur marrëveshjet për më vonë kur krerët e NATO-s të takohen në Uashington në korrik, duke u fokusuar në vendosjen e mbështetjes për Ukrainën në një bazë më të qëndrueshme afatgjatë.

Aleanca synon të marrë përsipër koordinimin e ndihmës ushtarake perëndimore dhe trajnimit për Kievin nga Uashingtoni, në një përpjekje për të mbrojtur rrjedhën e vazhdueshme të armëve në Ukrainë kundër çdo ndërhyrjeje nga Donald Trump, nëse ai kthehet në Shtëpinë e Bardhë vitin e ardhshëm.

Lipavsky tha se Republika Çeke mbështeti qëllimin për të zhvendosur përgjegjësinë për organizimin e ndihmës për Ukrainën nga i ashtuquajturi Grupi Ramstein, një grup prej 56 vendesh, te vetë aleanca.

“Ne jemi shumë të hapur për të përdorur NATO-n si një platformë dhe për të krijuar, për shembull, një aparat të caktuar që do ta ndihmonte atë… dhe ky do të jetë një mesazh shumë i fortë për Putinin, se ambiciet e tij perandorake nuk do të jenë të pakontrolluara,” ai tha.

Lipavsky tha se ai nuk ishte i shqetësuar se ndryshimi do ta afronte NATO-n më pranë konfliktit me Rusinë – pasi ishte Rusia ajo që po përshkallëzonte situatën. Ai gjithashtu nuk ishte i shqetësuar se vendet në Grupin Ramstein do të rimendonin mbështetjen.

“Jam i sigurt se gjithçka do të bëhet në një mënyrë që ne të mos humbasim askënd gjatë rrugës. Dhe mendoj se ka shumë vende që nuk janë në NATO dhe ata e kuptojnë vlerën strategjike të mbështetjes së Ukrainës,” tha ai.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg paraqiti idenë e premtimit të 100 miliardë eurove (108.16 miliardë dollarë) për Kievin gjatë pesë viteve të ardhshme dhe ministrat do të vlerësonin ndjenjat fillestare për këtë, tha Lipavsky.

Ai shtoi se nuk priste ndonjë lëvizje thelbësore drejt dhënies së një ftese më konkrete Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n dhe tha se ishte më e rëndësishme të fokusohej në nevojat imediate të vendit.

“Unë mendoj se të gjithë mendojnë se ne fillimisht duhet të ndërmarrim hapa praktikë për Ukrainën, në mënyrë që Ukraina të mbijetojë, dhe më pas ne mund të kemi një diskutim më politik rreth anëtarësimit,” tha ai.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb