Ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan i ka kërkuar Bashkimit Evropian të adoptojë një mentalitet strategjik në marrëdhëniet e tij me Turqinë dhe të largohet nga përdorimi i “politikës së identitetit”.

“Përfundimisht, ne presim që BE të miratojë një qasje më racionale ndaj anëtarësimit tonë dhe të përqafojë një qëndrim që kontribuon në prosperitetin dhe stabilitetin rajonal”, tha Fidan gjatë një konference për shtyp me homologun e tij hungarez, Peter Szijjarto, në kryeqytetin turk Ankara.

Duke vënë në dukje se Hungaria do të marrë presidencën e BE-së nga 1 korriku në gjysmën e dytë të vitit, Fidan tha se Turqia shpreson që Hungaria të bëjë përparim në çështje të tilla si përditësimi i Bashkimit Doganor dhe liberalizimi i vizave.

“Ne vazhdojmë të mbështetemi në kontributet dhe mbështetjen e çmuar të Hungarisë në tejkalimin e pengesave për anëtarësimin tonë në BE dhe në përmirësimin e marrëdhënieve tona me BE-në,” shtoi ai.

Duke shprehur se “BE-ja duhet të mendojë strategjikisht, t’i japë fund politikës së identitetit në qasjen e saj ndaj Turqisë”, Fidan theksoi se lidhjet Turqi-Evropë gjithashtu nuk duhet “të bien viktimë e llogaritjeve politike të vendeve të caktuara”.

Nga ana e tij, Szijjarto u shpreh se “përballë sfidave që dalin përpara Evropës dhe BE-së, ne nuk mund t’i kapërcejmë këto vështirësi pa bashkëpunim me Turqinë”.

Gjatë konferencës për shtyp, Szijjarto nënvizoi më tej domosdoshmërinë e bashkëpunimit me Turqinë për sigurinë energjetike dhe ekonomike, duke nënvizuar rëndësinë e nevojës së BE-së për bashkëpunim me Ankaranë.

Ministri i Jashtëm hungarez falënderoi Turqinë për kontributin në sigurinë energjetike të Hungarisë dhe theksoi se gazi natyror nuk mund të furnizohej në Hungari pa Turqinë, duke e quajtur Ankaranë një partner tranziti të besueshëm dhe të parashikueshëm.

Szijjarto pranoi gjithashtu mbështetjen e Ankarasë në adresimin e presionit të vazhdueshëm të migrimit të parregullt, duke thënë: “Nëse nuk mund të parandalojmë emigrantët e paligjshëm që të arrijnë në Evropë, ne do ta humbim Evropën dhe ne nuk e duam këtë.”

Ai përcolli mbështetjen e vazhdueshme të Hungarisë për Turqinë në këtë drejtim.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb