Ministri i Jashtëm i Izraelit Yair Lapid bëri të enjten një vizitë zyrtare në kryeqytetin egjiptian Kajro për të takuar presidentin e vendit Abdel-Fattah al-Sisi në një përpjekje për të forcuar lidhjet dypalëshe.

“Forcimi i marrëdhënieve Izrael-Egjipt është një interes shumë i rëndësishëm i Izraelit”, tha Lapid në një deklaratë të lëshuar nga Ministria e Jashtme izraelite.

Vizita njëditore e Lapid përfshinte gjithashtu një takim me homologun e tij egjiptian Sameh Shoukry, thuhet në deklaratë.

Si “një gjest për të forcuar lidhjet”, Lapid do të kthejë në Egjipt artefakte arkeologjike që janë kontrabanduar në mënyrë të paligjshme nga Egjipti dhe sekuestruar nga autoriteti izraelit, tha ai.

Ministria izraelite tha se vizita është pjesë e “politikës së jashtme të qeverisë izraelite për të shfrytëzuar interesat e përbashkëta të stabilitetit rajonal”.

Udhëtimi vjen pasi Lapid dhe Shoukry biseduan në telefon në shtator dhe ranë dakord të forconin lidhjet dypalëshe.

Në shtator, Sisi priti kryeministrin izraelit Naftali Bennett në resortin Sharm el-Sheikh të Detit të Kuq. Takimi shënoi vizitën e parë zyrtare në Egjipt nga një udhëheqës izraelit për një dekadë.

Para se të kthehej në shtëpi, Bennett tha se takimi ishte “i rëndësishëm dhe shumë i mirë” dhe hodhi themelet për “lidhje të forta” midis dy vendeve.

Egjipti ishte vendi i parë arab që nënshkroi marrëveshje paqeje me Izraelin në 1979, pas dekadash armiqësie.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb