Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi deklaroi se përpjekjet për të pranuar një shtet palestinez në Kombet e Bashkuara ishin një masë për të korrigjuar një padrejtësi të zgjatur.

Kështu raportoi media shtetërore Xinhua.
Komentet Ministri i Jashtëm i bëri gjatë një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij në Papua Guinea e Re gjatë një vizite në vend.

Shtetet e Bashkuara të enjten në mënyrë efektive ndaluan OKB-në nga njohja e një shteti palestinez duke hedhur një veto në Këshillin e Sigurimit për t’iu mohuar palestinezëve anëtarësimin e plotë në organizmin botëror.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb