Ministri i Punëve të Jashtme dhe Ministri i Mbrojtjes i Irlandës i bënë thirrje Rusisë që të pajtohet me një armëpushim të menjëhershëm humanitar dhe i kërkoi Këshillit të Sigurimit të OKB-së të gjejë një mënyrë për të ndaluar luftën.

Simon Coveney tha në konferencën e së martës në OKB mbi situatën humanitare në Ukrainë se ai sapo kishte vizituar vendin dhe kishte parë shkatërrimin në Bucha.

“Armët e vetme që kemi janë diplomacia, dialogu, faktet, lidershipi kolektiv dhe, më e rëndësishmja, një angazhim i përbashkët ndaj ligjit ndërkombëtar dhe Kartës së OKB-së”, tha Coveney duke iu drejtuar këshillit.

“Siç ishte më 25 shkurt, ashtu është edhe sot, kjo është një luftë e zgjedhur dhe mund të përfundojë menjëherë nëse Presidenti Putin vendos kështu.”

Coveney tha se, në vend që të kërkonte fundin e luftës, ai ka parë një ofensivë të rinovuar dhe të përmirësuar në Ukrainën lindore.

Kjo është çmenduri, që historia do ta gjykojë shumë ashpër”, tha Coveney. “Ne duhet të gjejmë një mënyrë për ta ndalur këtë luftë dhe ky këshill ka një përgjegjësi unike për ta bërë këtë.

Në fjalimin e tij, Coveney tha se konflikti brenda kufijve të Ukrainës po shkaktonte pasoja ekonomike të ndjera mijëra milje larg nga njerëzit që jetonin në Lindjen e Mesme, Afrikë dhe Amerikën Latine.

“Çmimi i grurit dhe naftës është rritur me 300% në Somali, ku më shumë se 700,000 njerëz janë zhvendosur tashmë nga thatësira. Rezervat e grurit në Palestinë mund të shterohen në më pak se 3 javë”, tha ai.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb