Situata ekonomike e Gjermanisë është jashtëzakonisht sfiduese, tha të mërkurën ministri i Ekonomisë Robert Habeck. “Megjithatë, duke parë përpara, ne shohim shenja të qarta se tendenca mund të përmirësohet përsëri,” tha Habeck në një konferencë shtypi duke paraqitur raportin vjetor ekonomik, duke parë një rritje të pritshme të konsumit privat gjatë vitit.

Në raport, qeveria pret një rritje ekonomike gjermane prej 1.0% për vitin e ardhshëm në krahasim me 0.2% këtë vit, ndërsa pret që inflacioni të arrijë në 2.8% këtë vit dhe 2% në 2025.

Habeck komentoi gjithashtu negociatat e marrëveshjes tregtare të Mercosur me Amerikën e Jugut, duke u thënë gazetarëve se “po fliste me francezët për të sa më mirë që të mundem për ta bërë rrugën të lirë”.

Presidenti francez Emmanuel Macron në fund të janarit i tha Komisionit Evropian se ishte e pamundur të përfundonte negociatat e marrëveshjes tregtare dhe se ai e kuptonte se BE-ja i kishte dhënë fund bisedimeve. Fermerët francezë kanë kundërshtuar në veçanti bisedimet e vazhdueshme mbi një marrëveshje tregtare midis BE-së dhe kombeve Mercosur, e cila sipas tyre do të lejonte importe të lira ushqimore që nuk përmbushin standardet strikte të BE-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb