Rusia është përpjekur të zëvendësojë “humbjet e rëndësishme” duke rekrutuar ushtarë nga vendet afrikane, ka thënë ministria e mbrojtjes e Britanisë.

Inteligjenca ukrainase ka raportuar rritje të përpjekjeve ruse për të rekrutuar nga disa vende afrikane ditët e fundit.

Sipas ministrisë, mobilizimet e mëparshme brenda Rusisë kishin rezultuar në një mungesë rekord të fuqisë punëtore dhe largim masiv të punëtorëve të kualifikuar.

“Kjo fushatë rekrutimi ka të ngjarë të jetë një përpjekje për të zëvendësuar humbjet e rëndësishme në fushën e betejës dhe për të mbajtur aktivitetin sulmues në të gjithë frontin. Rusia ka të ngjarë të zgjerojë rekrutimin e saj në të gjithë jugun global për të shmangur mobilizimet shtesë brenda vetë Rusisë.”, tha ministria.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: