Greqia nuk po planifikon të bashkohet me një “koalicion tankesh” ndërkombëtar dhe të dërgojë tanke Leopard 2 në Ukrainë, pasi i duhen për të mbështetur aftësitë e veta mbrojtëse u shpreh Kryeministri i Kyriakos Mitsotakis në një intervistë për agjencinë Nikkei.

“Ne kemi ofruar mbështetje të konsiderueshme ushtarake për Ukrainën, siç janë transportuesit e personelit të blinduar, por ne nuk do të ofrojmë tanke Leopard 2 për arsyen e thjeshtë se ato janë absolutisht të nevojshme për ushtrinë tonë,” tha ai.

Ai shtoi se Greqia është e gatshme të mbështesë Ukrainën, “por jo në kurriz të aftësive tona mbrojtëse”.

Ushtria greke ka në shërbim rreth 350 tanke Leopard 2.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb