Kryeministri Kyriakos Mitsotakis i dërgoi një mesazh të ri udhëheqjes së Maqedonisë së Veriut që të merret seriozisht me zbatimin e Marrëveshjes së Prespës, duke paralajmëruar se ajo po çohet në izolim ndërkombëtar.

“Marrëveshja e Prespës duhet respektuar. Emri i vendit është Maqedonia e Veriut dhe ata që ende e quajnë Republika e Maqedonisë do të na gjejnë përballë”, tha z. Mitsotakis, i cili i pyetur për deklaratat e Gordana Silianovska, u përgjigj se “miqtë tanë në Maqedoninë e Veriut duhet ta kuptojnë atë parazgjedhore. Periudha ka mbaruar dhe ata duhet të bëhen seriozë”.

“Besoj se do të bëhet presion i madh, tashmë ka pasur një reagim nga presidenti i Komisionit pas ndërhyrjes greke. Greqia nuk është e izoluar, Shkupi është. Besoj se do të përshtaten sepse duam marrëdhënie të mira”, shtoi kryeministri dhe theksoi se “çështjet për emrin e Shkupit nuk ndryshojnë. Ajo që duhet të bëjmë është t’u shpjegojmë presionin ndërkombëtar se kjo politikë e tyre do t’i çojë në izolim ndërkombëtar dhe ata nuk e duan këtë. Ne nuk jemi naivë dhe dimë të menaxhojmë lojërat me partitë e vogla”.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb