Kur e gjithë Evropa është kundër Maqedonisë së Veriut,  jo rastësisht po sepse diplomacia greke dhe unë personalisht u mobilizuam, dhe ka thirrje të rrepta që Shkupi të ndryshojë qëndrim, ju vini dhe kërkoni me ligj që memorandumet. të ratifikohet tani. Unë me të vërtetë i ngre duart lart, tha nga Parlamenti kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, duke iu drejtuar kryetarit të grupit parlamentar SYRIZA, Sokratis Famelos, njoftoi korrespondenti i AIM-s nga Athina.

Kuvendi i Greqisë që nga mëngjesi i sotëm është duke debatuar në nivel liderësh partish për inflacionin dhe rritjen e çmimeve, ndërsa Famelos në fjalimin e tij iu referua edhe politikës së jashtme, duke vënë theksin te Marrëveshja e Prespës dhe qëndrimi i qeverisë aktuale greke për tre memorandumet të cilën SYRIZA e dorëzoi sërish për ratifikim, raporton Telegraf.

“Ne gjithashtu shprehëm rezerva të forta për paroksizmin kombëtar të OBRM-PDUKM-së, të manifestuar në dy vitet e fundit, dhe zgjodhëm të mos sillnim për ratifikim protokollet që, duke pasur parasysh, nuk rrjedhin nga vetë Marrëveshja e Prespës, por e shoqërojnë atë, sepse ne duhet të jemi absolutisht të sigurt se nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut do të ketë respektim të pikave kyçe të Marrëveshjes, dhe më e rëndësishmja është çështja e emrit. Dhe ky qëndrim i yni është plotësisht i justifikuar. Meqë po vjen një qeveri e re, me president dhe kryeministër të ri që përbuzin hapur Marrëveshjen e Prespës, duke e quajtur Maqedoninë e Veriut. Maqedoni”, tha kryeministri grek dhe shtoi se kjo injoron përdorimin erga omnes të emrit, thotë ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb