Auron Tare, anëtar i Këshillit Shkencor i UNESCO-s, ka njoftuar pas letrës së tij dërguar Drejtorit të Përgjithshëm për saktësinë e terminologjisë së përdorur për të përshkruar Butrintin si qytet grek, ka marrë një reagim nga Tom Hockenhull.

Gjithashtu Auron Tare thotë se Hocnkenhull është përgjigjur me një term të saktë duke identifikuar origjinën e koleksionit të të monedhave nga Butrinti si Buthrotum, Shqipëria moderne Epiri.

REAGIMI I PLOTË:

Kam kënaqësinë të njoftoj sot vendimin e Muzeut Britanik për të ndryshuar emrin e Butrintit nga Buthrotum Epirus Greece në Buthrotum Epirus Albania.

Muzeu Britanik reagoi shpejt ndaj një letre që i dërgova Drejtorit të Përgjithshëm për saktësinë e terminologjisë së përdorur për të përshkruar Butrintin si qytet grek. Falë kuratorit të Departamentit të Monedhave dhe Medaljeve të Muzeut Britanik, z. Tom Hockenhull u përgjigj me një term të saktë duke identifikuar saktë origjinën e koleksionit të monedhave nga Butrinti si Buthrotum, Shqipëria moderne Epiri.

cc Imagjinoni nga koleksioni i Muzeut Britanik të Butrintit

335877033 888330052451777 2440693647073259068 N

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: