Ekspertët në fushën e inteligjencës artificiale kanë nënshkruar një letër të përbashkët duke kërkuar një pauzë gjashtëmujore në zhvillimin e sistemeve të fuqishme të industrisë. Kreu i Twitter, Elon Musk, është ndër ata që duan të ndalojnë trajnimin e sistemeve të inteligjencës artificiale që tejkalojnë një nivel të caktuar kompetence, për të paktën gjashtë muaj.

Letra e hapur thekson rreziqet e mundshme të zhvillimit të sistemeve të inteligjencës artificiale (AI) më të fortë se GPT-4 i OpenAI, i cili sapo është publikuar dhe ka impresionuar ekspertët me aftësitë e tij të mëdha.

Sipas letrës, të publikuar nga Instituti jofitimprurës Future of Life dhe të nënshkruar nga më shumë se 1000 njerëz, zhvillimi i sistemeve të AI duket se po del jashtë kontrollit dhe paraqet rreziqe për njerëzimin.

Letrën e nënshkruan edhe bashkëthemeluesi i Apple, Steven Wozniak dhe disa studiues të DeepMind.

OpenAI, kompania që qëndron pas ChatGPT, lëshoi ​​së fundmi GPT-4, një sistem më i avancuar që ka impresionuar me aftësinë e tij për të “lexuar” imazhe dhe për të shënuar pjesë të tyre.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb