Pacienti i parë njeri që i është implantuar një çip truri nga Neuralink duket se është rikuperuar plotësisht dhe është në gjendje të kontrollojë një mouse kompjuterik duke përdorur mendimet e tij, tha themeluesi i startup-it Elon Musk të hënën.
“Përparimi është i mirë dhe pacienti duket se ka bërë një shërim të plotë, me efekte nervore për të cilat ne jemi të vetëdijshëm. Pacienti është në gjendje të lëvizë mouse-n rreth ekranit vetëm duke menduar,” tha Musk në platformën e mediave sociale. X.
Musk tha se Neuralink tani po përpiqej të merrte sa më shumë klikime të butonit të mouse-t nga pacienti. Firma implantoi me sukses një çip në pacientin e saj të parë njerëzor muajin e kaluar, pasi mori miratimin për rekrutimin e provës njerëzore në shtator. Studimi përdor një robot për të vendosur në mënyrë kirurgjikale një implant të ndërfaqes tru-kompjuter në një rajon të trurit që kontrollon qëllimin për të lëvizur, ka thënë Neuralink, duke shtuar se qëllimi fillestar është t’u mundësojë njerëzve të kontrollojnë një kursor kompjuteri ose tastierë duke përdorur mendimet e tyre.

Musk ka ambicie të mëdha për Neuralink, duke thënë se do të lehtësonte futjen e shpejtë kirurgjikale të pajisjeve të saj me çip për të trajtuar kushte si obeziteti, autizmi, depresioni dhe skizofrenia.
Neuralink, e cila u vlerësua në rreth 5 miliardë dollarë vitin e kaluar, është përballur me thirrje të përsëritura për shqyrtim në lidhje me protokollet e saj të sigurisë. Por, gjithashtu firma u gjobit për shkeljen e rregullave të Departamentit të Transportit të SHBA-së në lidhje me lëvizjen e materialeve të rrezikshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: