Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg u takua me Presidentin e Asamblesë Parlamentare të NATO-s (NPA) Michal Szczerba në selinë e aleancës në Bruksel për të diskutuar çështjet kyçe në axhendën e sigurisë evropiane së bashku me mënyrat për të ruajtur bashkëpunimin e fortë midis dy organizatave.

Gjatë takimit, anëtarët e asamblesë diskutuan tema duke përfshirë shpenzimet e mbrojtjes, zgjerimin e bazës industriale transatlantike, rrugën e Ukrainës drejt anëtarësimit në NATO, çështjet e sigurisë rajonale dhe sigurinë e energjisë.

Sipas një deklarate të NATO-s, Stoltenberg theksoi se NPA siguron një lidhje thelbësore midis aleancës dhe institucioneve të saj demokratike, duke ndihmuar në nxitjen e ndërgjegjësimit dhe të kuptuarit të politikave të NATO-s.

Ai nënvizoi gjithashtu rëndësinë e mbështetjes së vazhdueshme të parlamentarëve në zbatimin e vendimeve të marra në Samitin e NATO-s në Vilnius vitin e kaluar, si dhe në ruajtjen e ndihmës thelbësore për Ukrainën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb