Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg të martën paralajmëroi Rusinë se do të “paguante një çmim të rëndë” për çdo agresion ushtarak kundër Ukrainës.

Stoltenberg mbajti një konferencë për shtyp në fund të ditës së parë të takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s, në kryeqytetin e Letonisë, Riga.

Ai shpjegoi se seanca kishte të bënte me aksionin ushtarak rus në kufirin ukrainas.

“Nuk ka siguri për qëllimet e Rusisë, synimet e tyre mund të ndryshojnë dhe nuk ka rëndësi se cila është mundësia e një sulmi, ne duhet të jemi të përgatitur për më të keqen”, tha Stoltenberg.

Ai deklaroi se Rusia kishte përdorur forcë kundër vendeve  si Gjeorgjia dhe Ukraina më parë dhe mund ta bënte këtë përsëri.

Ai shtoi: “NATO është e bashkuar për të penguar çdo agresion nga Rusia. Ne i bëjmë thirrje Rusisë të jetë transparente dhe të de-përshkallëzohet.”

“Çdo qëndrim agresiv kundër Ukrainës do të ketë një çmim të rëndë dhe pasoja të rënda ekonomike dhe politike”, shtoi ai.

Ai vuri në dukje se Moska i nënvlerësoi sanksionet e vendosura nga vendet e NATO-s pas aneksimit të paligjshëm të Krimesë nga Rusia në 2014.

Ai vazhdoi, “Ka masa të ngjashme dhe opsione të mundshme që ne po studiojmë, por nuk dua të hyj në detaje”.

Stoltenberg tregoi se po ndjek nga afër zhvillimet në kufirin ukrainas.

Ai e konsideroi forcimin e forcave të armatosura të Ukrainës si një mënyrë për ta ndihmuar atë të mbrohet, duke shtuar, “Ne mbështesim të drejtën e Ukrainës për të mbrojtur veten”.

Marrëdhëniet midis Kievit dhe Moskës kanë përjetuar përshkallëzim të tensionit për gati 7 vjet për shkak të aneksimit të paligjshëm të Krimesë ukrainase nga Rusia dhe mbështetjes së saj për separatistët besnikë ndaj saj në “Donbass”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb