SHBA

Nëpërmjet syzeve të mëdha me buzë të zeza, Iris Apfel për më shumë se një shekull vëzhgoi botën me besimin e një gruaje që refuzoi rregullat dhe vendosi stilin e saj për të gjithë.

Apfel vdiq të premten në moshën 102-vjeçare, sipas një postimi në faqen e saj të verifikuar në Instagram. Ajo vdiq në shtëpinë e saj në Palm Beach, Florida, tha për New York Times Stu Loeser, një zëdhënës i pasurisë së saj.

Dizajnerja e njohur i donte aksesorët, xhazin, punën dhe shfrytëzoi çdo mundësi që i dilte, nga ekspozitat prestigjioze të artit deri te kopertinat e revistave, një linjë kozmetike, një dokumentar, një kontratë modelimi dhe një kukull Barbie të bëra sipas imazhit të saj.

E lindur Iris Barrel në Queens, Nju Jork, në vitin 1921, ajo ishte fëmija i vetëm i prindërve hebrenj Samuel dhe Sadye Barrel.
Ajo e përshkroi veten si një blerëse e rripave të zinj, e cila e bëri blerjen e saj të parë në moshën 11-vjeçare, kur nëna e saj i dha 25 dollarë për të blerë një fustan për Pashkë. Kushtoi 12,95 dollarë. Këpucët dhe një kapele kushtuan rreth 8 dollarë të tjera. Udhëtimi me tren atje dhe mbrapa vetëm dy nikel, ose 10 cent.

Apfel ishte një stiliste e famshme interieri për dekada, dhe stili i saj i famshëm personal i dha asaj një kontratë të madhe modelimi në moshën 97-vjeçare.

Apfel nuk doli kurrë në pension – ajo dikur e quajti daljen në pension “një fat më të keq se vdekja”. Në vitin 2005, Muzeu Metropolitan i Artit i Nju-Jorkut iu afrua për të organizuar një ekspozitë të aksesorëve të saj. Ajo ishte në fillim të të 80-ave në atë kohë dhe kuratori Harold Koda kishte dëgjuar se ajo kishte një nga koleksionet më të mira të bizhuterive të kostumeve në Amerikë.

Ekspozita, “Rara Avis (Zog i rrallë),” ishte hera e parë që muzeu kishte nderuar një grua të gjallë që nuk ishte stiliste. Ishte një hit dhe Apfel u lavdërua në mbarë botën si një ikonë stili.

Kjo e ngriti edhe më shumë profilin e saj në rritje.

Në të 90-at e saj, ajo ishte fytyra e një fushate reklamuese Kate Spade, krijoi linjën e saj të grimit me MAC Cosmetics dhe dizenjoi gamën e saj të aksesorëve, veshjeve dhe mobiljeve.

Ajo ishte paraqitur tashmë në revistat e modës, duke përfshirë Vogue Italia dhe Dazed & Confused kur, në vitin 2019, agjencia prestigjioze IMG i ofroi asaj një kontratë modelimi në moshën 97-vjeçare, duke iu bashkuar një grupi modelesh kryesore, duke përfshirë Karlie Kloss, Joan Smalls, Chrissy Teigen dhe. Bella dhe Gigi Hadid.

Ajo kishte 2.9 milionë ndjekës në Instagram, por shprehu një përbuzje për rrjetet sociale.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb