Rreth 2800 njerëz u mblodhën në qendër të Barcelonës të shtunën pasdite për të protestuar kundër turizmit të shfrenuar që po i bënte gjithnjë e më shumë një tendosje qytetit – duke përdorur “metoda” të pazakonta.

Protestuesit mbanin pankarta me slogane të tilla si “Barcelona nuk është në shitje” dhe “Turistët të shkojnë në shtëpi”. Përfundimisht, ata përdorën edhe pistoleta uji kundër pushuesve që po drekonin në qendër të qytetit.

Përpara disa hoteleve, turma bërtiti me zë të lartë: “Turistët të largohen nga rrethi ynë!”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Çmimet në Barcelonë po rriten shumë
Arsyeja kryesore e protestave janë kostot e banesave, të cilat janë rritur me 68 për qind në dhjetë vitet e fundit. Aktivistët fajësojnë turizmin për shpërthimin e çmimeve të banesave dhe po bëjnë thirrje për një ndryshim në politikën ekonomike për të përmirësuar cilësinë e jetës për 1.6 milionë banorët e qytetit. Më shumë se 12 milionë turistë udhëtuan drejt Barcelonës vitin e kaluar. Edhe pse kjo stimulon ekonominë, turmat sjellin edhe probleme të theksuara sociale dhe infrastrukturore.

Për të luftuar efektet negative të turizmit masiv, kryebashkiaku Jaume Collboni, 54 vjeç, njoftoi në qershor se do të heqë gradualisht të gjitha qiratë afatshkurtra deri në vitin 2028. Kjo masë synon të ndihmojë në frenimin e kostove në rritje të strehimit dhe ta bëjë qytetin sërish të jetueshëm për banorët.

Shumë banorë kritikojnë se nuk po bëhet sa duhet për të balancuar nevojat e turistëve me ato të vendasve.

“Bizneset lokale po mbyllen për t’i hapur rrugë ofertave që nuk plotësojnë nevojat e lagjes. Njerëzit nuk mund të paguajnë qiranë”, tha muzikanti Issa Miralles nga distrikti i Barcelonetës.

Protesta këtë vit ka pasur edhe në Ishujt Kanarie, Málaga dhe Mallorca. Vlerësohet se rreth 200,000 njerëz morën pjesë në demonstratat kundër turizmit masiv vetëm në Tenerife.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb