Studiuesit kanë zbuluar shkakun e shpërthimit më të ndritshëm të dritës të regjistruar ndonjëherë. Por teksa bënin këtë zbulim, ata janë përballur me dy mistere më të mëdha, duke përfshirë një që hedh dyshime se nga vijnë elementët tanë të rëndë si ari.

Shpërthimi i dritës, i vërejtur në vitin 2022, tani studiuesit thonë se kishte një yll në shpërthim në zemër. Por ai shpërthim, në vetvete, nuk ka qenë i mjaftueshëm për të ndriçuar kaq shumë. Teoria jonë aktuale thotë se disa yje shpërthyes, të njohur si supernova, mund të prodhojnë gjithashtu elementë të rëndë në univers si ari dhe platini. Por ekipi nuk gjeti asnjë nga këta elementë, duke ngritur pyetje të reja se si prodhohen metalet e çmuara.

Profesoresha Catherine Heymans e Universitetit të Edinburgut dhe Astronomi Royal i Skocisë, i cili është i pavarur nga ekipi hulumtues, tha se rezultatet si këto ndihmojnë për të çuar shkencën përpara. “Universi është një vend i mrekullueshëm, i mrekullueshëm dhe befasues, dhe më pëlqen mënyra se si na hedh këto enigma!

Shpërthimi u zbulua nga teleskopët në tetor 2022. Ai erdhi nga një galaktikë e largët 2.4 miliardë vite dritë larg, duke lëshuar dritë në të gjitha frekuencat. Por ishte veçanërisht intensive në rrezet e saj gama, të cilat janë një formë më depërtuese e rrezeve X. Shpërthimi i rrezeve gama zgjati shtatë minuta dhe ishte aq i fuqishëm saqë ishte jashtë shkallës, duke mposhtur instrumentet që i zbuluan. Leximet e mëvonshme treguan se shpërthimi ishte 100 herë më i ndritshëm se çdo gjë që ishte regjistruar ndonjëherë më parë, duke e fituar atë pseudonimin në mesin e astronomëve si më i ndritshmi i të gjitha kohërave.

Shpërthimet e rrezeve gama lidhen me shpërthimin e supernovave, por kjo ishte aq e ndritshme sa nuk mund të shpjegohej lehtë. Nëse do të ishte një supernova, do të duhej të kishte qenë absolutisht e madhe, sipas teorisë aktuale.

Shpërthimi ishte aq i ndritshëm sa fillimisht i mahniti instrumentet në teleskopin hapësinor James Webb të NASA-s (JWST). Teleskopi ishte bërë funksional kohët e fundit dhe ky ishte një fat i pabesueshëm për astronomët që dëshironin të studionin fenomenin, sepse shpërthime të tilla të fuqishme llogariten të ndodhin një herë në 10,000 vjet.

Ndërsa drita u zbeh, një nga instrumentet e JWST ishte në gjendje të shihte se kishte pasur vërtet një shpërthim supernova. Por nuk kishte qenë aq i fuqishëm sa prisnin. Pra, pse atëherë shpërthimi i rrezeve gama ishte jashtë shkallës?

Dr Peter Blanchard, nga Universiteti Northwestern në Illinois në SHBA, i cili bashkëdrejtoi ekipin hulumtues, nuk e di. Por ai dëshiron të zbulojë. Ai planifikon të rezervojë më shumë kohë për të hetuar mbetjet e tjera të supernovës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb