Deputeti i Partisë së Lirisë Petrit Vasili më anë të një postimi në Facebook ka cilësuar kullat e ndërtuara në kryeqytet si përbindësha betoni të cilët kanë errësuar Tiranën.

Sipas tij Tirana është kthyer në një monstër betoni, ndërsa antimafia italiane ka zbuluar se grupi kriminal i Ndraghetës ka pikasur zhvillimet e ndodhura në Tiranë si një mundësi kryesore për pastrimin e parave të tyre.

 Postimi i plotë: 
Perbindshat e betonit, qe erresojne Tiranen!
The Guardian shkruan:
“Ndërtesa ka më shumë gjasa që t’i ngjajë kokës së artistit të kthyer politikan, i cili do të qëndrojë duke vështruar në përjetësi përbindëshat e betonit, që errësojnë Tiranën”.
Kjo eshte Tirana, qe duart e vandaleve te rilindjes Rama e Veliaj e shkaterruan, duke e shnderruar thjesht ne nje Monster Betoni.
Antimafia Italine ka zbuluar se grupi kriminal i Ndranghetës ka pikasur zhvillimet e ndodhura në Tiranë si një mundësi kryesore për pastrimin e parave të tyre.
Pra Tirana eshte kthyer ne nje lavatriçe te vertete te pastrimit te parave.
Treguesit e Tiranes jane katastrofike:
Tirana është ndër të fundit në botë për cilësinë e jetesës. Në krahasim me mesin e një viti më parë, të dhënat janë përkeqësuar, pasi në renditjen aktuale, Tirana ishte e 232-a nga 254 kryeqytete e qytete, ndërsa një vit më parë ishte në pozicionin e 215.
Tirana renditet e 44-a më e shtrenjtë nga 254 qytete e kryeqytete në raportin e çmimeve të pasurive të paluajtshme ndaj të ardhurave. Të blesh një apartament në kryeqytet është njësoj e shtrenjtë në raport me të ardhurat, si ta blesh atë në Londër, Milano, Romë, apo Munih.
Për indeksin e ndotjes, Tirana është në vendin e 242, më e ndotura në Europë dhe ndër të fundit në qytetet në këtë renditje.
Në indeksin e trafikut, Tirana është në vendin e 181 nga 254 qytetet që kanë më shumë trafik, por gjithsesi është më mirë se kryeqytete të tilla si Londra apo Parisi.
Por, në indeksin e fuqisë blerëse (që mat fuqinë blerëse në raport me mesataren e Nju Jorkut), Tirana është ndër të fundit, në vendin e 231.
 Në Indeksin e Kujdesit Shëndetësor, Tirana është në vendin e 246, e fundit në Europë dhe duke u renditur ndër 9 qytetet me kujdesin më të keq shëndetësor që janë të përfshira në këtë renditje.
Kjo eshte Tirana e pajetueshme dhe e pashendetshme per shkak te duarve te pista te atyre qe kane rrembyer qeverisjen e qytetit.
Palaco dhe sharlatane ku ligesia, babezia dhe padija jane bere bashke.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: