Botues e librarë janë mbledhur në qendrën e librit për të folur për sfidat e këtij viti. Ndërsa drejtoresha e QKLL u ndal te leximi, klubet e librit, fondet e përkthimit e fondet e të rinjve, vështirësia e përkthimit të autorëve shqiptarë në gjuhë të huaj u përmend nga botuesi Petrit Ymeri, i cili rikujtoi çështjen e librave të përzgjedhur nga Ministria e Arsimit për bibliotekat shkollore dhe bibliotekat publike bosh si problem. Për botuesin Bujar Hudhri, thembra e Akilit është shitja.

“Shpërndarja e shitja e librit është proces shitblerje. Dikush, mund të thotë, se si e ul në këtë nivel bisedën, por kjo është e themelorja. ne mund të bëjmë çudira me librin, por libri nuk shkon te lexuesi. Tirana është kthyer prej 30 vitesh në një depo të madhe të librave. Jo dyqan, por depo. Nuk kemi të drejtë morale që një libër i Ylljetit e Kadaresë të mungojë në Përmet a Leskovik. Ajo që i vuri kazmën kësaj gjëje është TVSH-ja e librit. Kjo e shkatërroi tërësisht librarin sepse më përpara merrnin libra dh ena i sillnin paratë kur i shisnin, tani nuk i marrin fare, se nuk duan të marrin me dokument. Ju duhet te paguajnë”, tha Bujar Hudhri.

Ai kërkoi heqjen e TVSH-së mbi librin dhe ndihmë për qiratë e librarive. Ndërsa botues të tjerë folën për buxhete të ulëta që sjellin kulturë të varfër.
“Vëmendja e shtetit për autoret e rinj dhe për autorët shqiptarë nuk e kalon 0.2 përqind ose 0.5 përqind. Ky është një kontribut për kulturën shqiptare që duhet kthyer vëmendje nga ju, dhe kjo është çështje buxheti. Gjithçka është te buxheti., një buxhet i varfër- absolutisht një kulturë të varfër do prodhojë. Librat që hyjnë në bibliotekat e shkollave janë: libra me kriminel, me hajdutë, libra si të vjedhësh- që në titull- libra me gangsterë”, tha Gëzim Tafa.
Ndryshime në ligjin për librin dhe një ligj i ri për leximin janë çështjet me të cilat po merret QKLL.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: