Deri më tani, 1,886 vendbanime janë deokupuar në Ukrainë, ndërsa selitë humanitare kanë nisur operacionet në 1,620 prej tyre.

Nënkryetari i Zyrës së Presidentit, Kyrylo Tymoshenko , dha statistikat në një konferencë në Kiev.

“Që nga sot, 1,886 vendbanime tashmë janë deokupuar. Puna e shtabit humanitar është nisur në territorin e 1,620 vendbanimeve të de-okupuara,” tha Timoshenko.

Sipas zyrtarit, në qytetet dhe fshatrat e çliruara po rikthehet funksionimi i autoriteteve qeveritare dhe organeve lokale.

Timoshenko informoi se objektet e kujdesit shëndetësor kanë rifilluar punën e tyre në 965 vendbanime, shërbimet sociale në pothuajse 1,300, objektet arsimore në 1,065, ndërsa shërbimet financiare janë rikthyer në 1,206 vendbanime.

Sipas nënkryetarit të Zyrës së Presidentit, furnizimi me gaz është rikthyer në 1303 vendbanime të çuzurpuara, rrymë është duke u dhënë 1340 vendbanime të tilla, ndërsa shërbimet e ujësjellësit dhe kullimit janë rikthyer në 1432 vendbanime.

Gjithashtu, më shumë se 1190 vendbanime janë të pajisura plotësisht me sinjale celulare dhe shërbime interneti.

Në Ukrainë  më 21 nëntor, si rezultat i agresionit të armatosur të Rusisë, tetë civilë u vranë dhe 16 u plagosën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb