Nëse një luftë shpërthen në Bjellorusi, vendi do të jetë gati, tha Presidenti Alexander Lukashenko.

“Mos u besoni atyre që thonë se ne duam luftë. Ne po përgatitemi për luftë, të jeni të sigurt për këtë. Nuk isha unë i pari që thashë: “Nëse doni paqe, përgatituni për luftë”. Është një thënie me vend edhe sot e kësaj dite”, theksoi Lukashenko.

Sipas presidentit bjellorus, forcat e armatosura të vendit po marrin trajnimin e nevojshëm, ndërkohë që ushtrisë po i ofrohen armë dhe pajisje të ndryshme ushtarake.

“Nëse dikush na sulmon, duhet ta dini se kjo do të thotë se ne po bëjmë gjënë e duhur. Në të kundërt, nëse ata fillojnë të na lavdërojnë, kjo do të thotë telashe,” vuri në dukje udhëheqësi bjellorus.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb