Çfarë duhet që jo vetëm të keni miliona dhe miliona dollarë në bankë, por edhe të admiroheni jashtëzakonisht nga publiku?

Për fillestarët, ka disa tipare dhe karakteristika unike që duhet të zotëroni.

Disa nga ato më të rëndësishmet mund të identifikohen përmes arritjeve të larta që në të vërtetë mund t’ju dërgojnë deri në maje, transmeton Telegrafi.

Tipare të tilla kanë disa nga sipërmarrësit mbi mesataren, duke filluar nga themeluesi i Amazon Jeff Bezos, te manjatja mediatike Oprah Winfrey dhe deri te CEO i Berkshire Hathaway Warren Buffett:

1. Mos ndaloni kurrë së ngrituri pritshmëritë.

Për të arritur madhështinë, ju duhet vazhdimisht të jeni në zhvillim dhe inovacion. Le të themi se i keni arritur të gjitha qëllimet tuaja këtë vit. A do t’i mbash ato qëllime të njëjta për vitin e ardhshëm? Jo

Kështu funksionon mendja e Bezos. Ai gjithmonë është duke menduar për gjënë tjetër të madhe. Për shembull, si mundet që një model i suksesshëm i shërbimit ndaj klientit të jetë edhe më i suksesshëm?

2. Mos lejoni që njerëzit t’ju thonë mos e bëni këtë.

Të gjithë kanë një ide multimilionëshe brenda tyre. Por duhet guxim dhe guxim për të ecur përpara me ato ide, veçanërisht kur ka njerëz që ju thonë të mos bëni.

3. Punoni në aftësitë tuaja të të folurit në publik.

Askush nuk lind me aftësi të shkëlqyera komunikuese. Ashtu si të mësuarit për të drejtuar një makinë, aftësia për të folur në mënyrë të sigurt dhe të qartë në publik merr praktikë .

Pas diplomimit, Buffett u regjistrua në një kurs të të folurit publik të Dale Carnegie. Pasi ishte rritur i tmerruar nga të folurit në publik, ai e dinte se duhej ta kapërcente frikën e tij për të qenë i suksesshëm.

“Unë nuk kam diplomën time nga Universiteti i Nebraskës të varur në murin e zyrës sime, dhe as nuk kam diplomën time nga Kolumbia atje lart – por unë kam të shfaqur me krenari certifikatën time të diplomimit Dale Carnegie”, shkroi investitori miliarder në një ese të botuar në librin e vitit 2015, “Getting There: a Book of Mentors”.

4. Qëndroni të përqendruar në atë se çfarë po bëni dhe mos humbni kohë.

Ne jetojmë në një botë shumë shpërqendruese. Dhe ndërsa është e rëndësishme të vendoset me përparësi ekuilibri punë-jetë, njerëzit më të pasur nuk pasurohen duke u marrë me veten e tyre dhe duke lejuar që koha të ecë pa bërë asgjë.

Gjatë një interviste me vëllanë e tij Mark në Summit Series në Los Angeles, Bezos zbuloi se si ai mban fokusin te ajo se cfarë ai dëshiron: Duke trajtuar vetëm një gjë në një kohë.

“Kur darkoj me miqtë ose familjen, më pëlqen të bëj gjithçka që bëj”, tha ai, sipas TechCrunch. “Nuk më pëlqen të bëj shumë detyra. Nëse jam duke lexuar e-mailin tim, unë dua të lexoj e-mailin tim”.

5. Jini të fiksuar me leximin e librave.

Ajo që bëni me kohën tuaj të lirë ka një ndikim të madh në suksesin tuaj dhe një nga mënyrat më të mira për të kaluar orët tuaja jo të punës është të thithni njohuri – madje edhe për tema jashtë karrierës suaj – përmes librave.

“Asgjë, as një gjë ose aktivitet, nuk mund të zëvendësojë përvojën e një leximi të mirë – duke u transportuar në një tokë tjetër, një mbretëri tjetër, përmes fjalëve dhe gjuhës”, shkroi Oprah Winfrey në një artikull për faqen e saj të internetit.

Një grusht sipërmarrësish gjithashtu ia vlerësojnë suksesin leximit.

Buffett kalon pesë deri në gjashtë orë në ditë duke lexuar gazeta dhe raporte të korporatave. Bill Gates lexon 50 libra në vit. Dhe Mark Cuban ka thënë se lexon “më shumë se tre orë pothuajse çdo ditë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb