PRISHTINE– Burimet natyrore me rëndësi strategjike mbrohen nga secili shtet, pra edhe nga Kosova e Serbia. Lëvizja e kufijve i prek të dyja. Zgjidhja po ashtu mund të jetë dy llojesh: “win-win”, apo “lose-lose”. Pra mund të fitojnë të dyja, ose të humbasin të dyja.

Për Kosovën me peshë janë Ujmani dhe Trepça, shkuan “Klan Kosova”. Ndërsa për Serbinë është Korridori Dhjetë.

Rëndësia e tyre me gjasë do të çojë kah marrëveshjeve të veçanta për secilën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb