“Ne do të bëjmë gjithçka që këta barbarë të mbajnë përgjegjësi para drejtësisë për krimet që kanë kryer”. Kështu deklaroi presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, duke shigjetuar kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe qeverinë e tij dhe duke i kritikuar ata për sulmin në Rafah.

Gjatë një konference në Stamboll, të transmetuar nga TV shtetëror Trt, lideri turk e krahasoi edhe një herë Netanyahun me Adolf Hitlerin dhe Slobodan Millosheviçin, duke shtuar se sulmi i Izraelit në një kamp refugjatësh në Rafah “zbulon fytyrën e përgjakshme” të kryeministrit izraelit.

“Derisa Netanyahu dhe rrjeti i tij vrasës të arrijnë të thyejnë rezistencën heroike të popullit palestinez, ata do të qëndrojnë me kurrizin pas murit në vendin e tyre dhe do të përpiqen të zgjasin jetën e tyre politike duke derdhur më shumë gjak, por së shpejti do të kuptojnë se kjo do të nuk i shërben asnjë qëllimi”, shtoi lideri turk, duke e quajtur edhe një herë Izraelin “një shtet terrorist” dhe duke e cilësuar sulmin kundër kampit të refugjatëve në Rafah “një masakër”, duke nënvizuar se “ka ndodhur pas ankesës së Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për ndaloni sulmet”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: