GAZA – Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka paraqitur vizionin e tij për Gazën e pasluftës. Sipas planit të tij, Izraeli do të kontrollonte sigurinë për një kohë të pacaktuar dhe palestinezët pa lidhje me grupet armiqësore ndaj Izraelit, do të drejtonin territorin.

SHBA, aleati kryesor i Izraelit, dëshiron që Autoriteti Palestinez (PA) me bazë në Bregun Perëndimor të qeverisë Gazën pas luftës. Por dokumenti i shkurtër – të cilin Netanyahu ua paraqiti ministrave mbrëmë – nuk përmend AP-në. Ai ka përjashtuar më parë një rol të pasluftës për organin e mbështetur ndërkombëtarisht.

Ai parashikon një Gazë të “çmilitarizuar”; Izraeli do të ishte përgjegjës për heqjen e të gjitha aftësive ushtarake përtej asaj të nevojshme për rendin publik. Do të kishte një mbyllje jugore në kufirin e territorit me Egjiptin për të parandaluar kontrabandën si nën dhe mbi tokë.

Dhe programet e “de-radikalizimit” do të promovoheshin në të gjitha institucionet fetare, arsimore dhe të mirëqenies. Dokumenti sugjeron se vendet arabe me përvojë në programe të tilla do të përfshihen, megjithëse Netanyahu nuk ka specifikuar se cilat.

Sipas planit, Izraeli do të ruante gjithashtu kontrollin e sigurisë në të gjithë zonën në perëndim të Jordanisë nga toka, deti dhe ajri. Netanyahu ka qenë nën presion – brenda dhe jashtë vendit – për të publikuar propozime për Gazën, që kur filloi operacionin e tij ushtarak. Ai është i prirur të rivendosë një reputacion të rrënuar si një lider që mund ta mbajë Izraelin të sigurt dhe do të dëshirojë t’u bëjë thirrje ekstremistëve të krahut të djathtë në qeverinë e tij të koalicionit.

Një zëdhënës i Mahmoud Abbas, presidenti i AP, tha se plani i zotit Netanyahu ishte i dënuar të dështonte.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb