Edicioni i njëzet e tetë i Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë Korçë Netet Korçare te Poezise 2024 , organizuar nga Biblioteka Publike “Thimi Mitko”, i cili do të zhvillohet të shtunën më 25 dhe të dielën 26 maj në qytetin e Korçës dhe që si çdo vit, do të mbledhë së bashku shkrimtarë, poetë dhe dashamirës të letërsisë shqiptare dhe asaj botërore.

Një kalendar i pasur karakterizon veprimtarinë, e cila do të hapet të shtunën më 25 me ceremoninë e inaugurimit: Jorida Dhembi, drejtoreshë e Bibliotekës Thimi Mitko, do të bëjë nderimet. Ndërhyrje të tjera do të vijojnë: folëse do të jenë Entela Kasi, poete dhe presidente e Pen Albania, së bashku me Ernestina Giergji Halilin, albanologe, poete dhe përkthyese, Rafaël Neëman, studiues, poet dhe përkthyes, anëtar i Pen Sëitzerland. Mbrëmja do të mbyllet me një lexim, në të cilin do të marrin pjesë të gjithë autorët e ftuar.

Të dielën e datës 26 do të prezantohen disa shkrimtarë dhe poetë shqiptarë, përfshirë Besnik Mustafaj , Liridon Mulaj,  Ahmet Prençi, Aleksandër Çipa dhe ndërkombëtarë të tjerë, përfshirë shkrimtaren dhe gazetaren rumune Mariana Gorczyca. Do të vijojë leximi poetik.

Shumë poezi dhe letërsi në këto dy ditë të sponsorizuara nga bashkia e Korçës, e cila pa fillimet e saj njëzet e tetë vjet më parë falë një grupi poetësh dhe shkrimtarësh nga qyteti që ndodhet në juglindje të Shqipërisë, dhe më pas priti, mbi vitet, të tjera nga vende të ndryshme të huaja. Një nismë e veçantë, e njohur në Evropë, që u jep zë vargjeve: poezia është një formë e çmuar artistike, e aftë për t’iu drejtuar të gjithë njerëzve dhe në një moment historik si ky, është e rëndësishme të flasim për të, duke vendosur lupën mbi poetikën e mirë. .

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb