Edhe Nju Jorku mund të ketë një ‘Mose’ (Moduli Eksperimental Elektromekanik), si në Venecia, për t’u mbrojtur nga përmbytjet e shkaktuara nga stuhitë jonormale, veçanërisht gjatë stuhive tropikale ose në rast uraganesh.

Hipoteza vjen pothuajse dhjetë vjet pas uraganit Sandy dhe projekti u prezantua nga ekuivalenti amerikan i inxhinierisë civile (U.S.
Korpusi i Inxhinierëve të Ushtrisë) për të mbrojtur Big Apple.

Është një punë prej 52 miliardë dollarësh më shumë se gjysma e financuar nga qeveria federale dhe si e tillë do të kërkonte miratimin e Kongresit Amerikan fillimisht. Në rast të një opinioni pozitiv, do të ndërtohen 12 barriera ose diga të lëvizshme, (Venecia ka katër, ed) përgjatë grykëderdhjeve të gjireve dhe hyrjeve kryesore të portit të Nju Jorkut.

Hipoteza e një Mosi vjen dy vjet e gjysmë pas një projekti të mëparshëm që përfshinte ndërtimin e një barriere të vetme përgjatë portit të Nju Jorkut. Ajo u hodh poshtë pas kritikave nga Presidenti i atëhershëm Donald Trump.

Atëherë projekti kishte një kosto të tepruar prej 119 miliardë dollarësh dhe sipas disa ekspertëve mund të kishte shkaktuar edhe dëme në mjedis.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb