Lisa Montgomery, e vetmja grua që priste të vritej në burgun federal, u ekzekutua në Indiana. Ky ekzekutimi i parë i një grua që nga viti 1953.

Montgomery, 52 vjeçare, u dënua në Misuri në vitin 2007 për rrëmbim dhe vrasje të Bobbie Jo Stinnett, e cila ishte në muajin e tetë të shtatzënisë, foshnjën e së cilës ia preu në bark. Fëmija mbijetoi.

Ekzekutimi i Montgomery u shty në mënyrë të përsëritur sepse mbrojtja argumentoi se ishte mendërisht e paaftë për të kuptuar arsyen e dënimit, por megjithatë, Gjykata e Lartë hoqi pengesën e fundit duke hedhur poshtë vendimin e gjykatës më të ulët për të shtyrë vrasjen e saj.

Lisa është abuzuar nga fëmijëria e hershme

Sipas babait të saj, nëna e Lisa Judy Shaughnessy u deh gjatë gjithë shtatzënisë, prandaj vajza e tyre lindi me sindromën e alkoolit fetal.

Ajo e përjetoi abuzimin e saj të parë seksual në moshën trevjeçare. Motra e saj tetëvjeçare, Diane u përdhunua më pas nga një burrë që supozohej të kujdesej për ta. Lisa shtrihej në të njëjtën shtrat gjatë gjithë kohës. Njerku i saj Jack Kleiner, një i dehur që rrahte rregullisht Lisa dhe nënën e saj, filloi ta përdhunonte atë një ose dy herë në javë.

Në vitet në vijim, përdhunimi u bë aq i zakonshëm sa që Kleiner ndërtoi një dhomë të veçantë pranë karvanit të tyre ku mund të abuzonte me ta pa dëgjuar askush rënkimet. Gjersa përdhunonte dhe abuzonte me të, njerku i saj u mundua ta vriste me jastëk Lisën. Gjatë rezistencës, koka e saj goditi dyshemenë e betonit, duke pësuar dëmtime në tru.

Me kalimin e kohës, abuzimi u përkeqësua. Babai i Lisës ftonte miqtë e tij ta përdhunonin me orë të tëra.  Nëna, e cila do t’ia shiste trupin e Lisës elektricistëve dhe hidraulikëve në këmbim të punëve të shtëpisë, gjithashtu mori pjesë në abuzim. Në vend që ta ndihmonte, kushëriri në adoleshencë e largoi dhe e la në shtëpinë e njerkut të saj.

Kur Judy Shaughnessy u shkurorëzua nga burri i saj i dytë, ajo dhe Lisa dëshmuan në gjykatë për abuzimin seksual.

U martua, por edhe burri e përdhunoi

Në moshën 18 vjeçare, Lisa Montgomery u martua me djalin e njerkut të saj. Ajo lindi katër fëmijë, por martesa ende nuk i dha asaj një shpëtim nga abuzimi për të cilin kishte shpresuar. Vëllai i Lisës gjeti aksidentalisht një video ku shinte Lisën teksa rrihte dhe përdhunonte burrin e saj.

Miqtë dhe familja filluan të vinin re se Lisa po humbiste gjithnjë e më shumë “në botën e saj”. Avokatët e saj pretendojnë se këto ishin shenjat e para të sëmundjes mendore, duke përfshirë çrregullimin bipolar, PTSD komplekse, çrregullimin përçarës dhe dëmtimin e trurit.

Lisa Montgomery u shkurorëzua nga burri i parë pas një kohe dhe u martua me Kevin Montgomeryn. Ishte gjatë kësaj periudhe që ajo filloi të pretendonte të ishte shtatzënë edhe pse nuk ishte e mundur. Pas lindjes së fëmijës së saj të katërt, Lisa iu nënshtrua një procedure të përhershme sterilizimi.

Vrasja e Bobbie Jo Stinnett

Më 16 dhjetor të vitit 2004, në moshën 36 vjeçare, Lisa Montgomery udhëtoi nga shtëpia e saj në Kansas për në qytetin e vogël të Skidmores, Misurit. Atje ajo do të takonte Bobbie Jo Stinnett, një grua në muajin e tetë të shtatzënisë të cilën e takoi në një forum të qenve.

Ajo kishte rënë dakord më parë me Stinnett se do të blinte një nga këlyshët e saj, por sapo Lisa hyri në shtëpinë e saj, ajo sulmoi gruan shtatzënë dhe e mbyti atë me një litar. Menjëherë pas vrasjes, ajo preu fetusin nga mitra me një thikë kuzhine. Fëmija mbijetoi dhe Lisa Montgomery e çoi në shtëpinë e saj në Kansas. Ajo pretendoi se ishte fëmija i saj që kishte lindur një ditë më parë.

Pas arrestimit, avokatët e mbështetën mbrojtjen e tyre në teorinë se Bobbie Jo Stinnett se vrau vëllain e Lisës, edhe pse ai kishte një alibi solide në atë kohë. Jurisë iu deshën pesë orë për ta shpallur fajtore, dhe të nesërmen Lisa Montgomery u dënua me vdekje.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb