Rusët kanë rreth 1 trilion dollarë (760 miliardë £) të fshehura në mbarë botën dhe vendet po përpiqen ta gjejnë atë.

Rreth një e katërta e kësaj shume kontrollohet nga presidenti rus Vladimir Putin dhe bashkëpunëtorët e tij të afërt – rusë të pasur të njohur si “oligarkë”.
Për dekada, oligarkët rusë kanë lëvizur miliarda dollarë jashtë vendit, duke i vendosur ato në kompani guackë për ta bërë jashtëzakonisht të vështirë gjurmimin.

Historikisht, shumë nga këto para kanë shkuar në Qipro – të joshur nga taksat e favorshme. Për disa, ishulli u bë i njohur si “Moska në Med”.

Territoret britanike jashtë shtetit si Ishujt e Virgjër Britanikë dhe Ishujt Kajman janë gjithashtu destinacione të preferuara.

Disa nga këto para e gjejnë rrugën drejt kryeqyteteve financiare, si Nju Jorku dhe Londra, ku mund të investohen dhe të korrin kthime.

Pas pushtimit të Ukrainës, vendet kanë njoftuar një sërë masash për të gjurmuar paratë ruse dhe sanskionet e vendosura kanë prekur jo pak pasurinë e oligarkëve, mes tyre edhe të Roman Abramovich.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb