Në Paris u mbajt sonte ceremonia e më të mirëve të vitit 2022. Ashtu siç pritej, pati dominim të argjentinasve, teksa emocionet ishin të forta.

Futbollisti më i mirë u shpall Lionel Messi. Sulmuesi argjentinas udhëhoqi kombëtaren Albiceleste drejt Kupës së Botës. Messi realizoi ëndrrën e tij, pas kaq shumë kohe pritje.

Portieri më i mirë i vitit u zgjodh Emiliano Martinez. Martinez kaloi një vit fantastik te Aston Villa, por gjithashtu ishte faktor i rëndësishëm për Argjentinën, në fitoren e Kupës së Botës.

Futbolli është sporti më i bukur në botë. Diçka të tillë e vertetoi edhe fakti se çmimi për golin më të mirë iu dha një polaku si Marcin Oleksy. Arritje e jashtëzakonshme për të.

Rivaliteti ishte mjaft i ashpër për trajnerin më të mirë të vitit. Ishte fitimtar pikërisht tekniku i Argjentinës, Lionel Scaloni, i cili dërgoi përfaqësuesen në majën e botës. Scaloni la pas emra mjaft të rëndësishëm.

Çmimet:

Lojtari më i mirë për meshkuj: Messi

 

Lojtarja më i mirë për femra: Putellas

Portieri më i mirë për meshkuj:  Martínez

De
De

Portierja më i mirë për femra:  Earps

Trajneri më i mirë i meshkujve: Scaloni

 

Trajnerja më i mirë i femrave: Wiegman

Çmimi Puskas: Oleksy (Warta Poznan)

Formacioni më i mirë, meshkuj:

 

Fr
Fr

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: