Një ngjarje e rëndë është regjistruar gjatë orëve të para të mëngjesit në fshatin Malinat në bashkinë e Poliçanit.
Një automjet, tip Ford Fuoristradë, me targa AA 357 LN, në përpjekje për të kaluar lumin midis fshatit Mbrakull dhe Malinat,ka ngecur në ujë.

Rrymat dhe rrjedha lumit e kanë marrë fuoristradën përpara,duke e fundosur atë. Mësohet se shoferi i mjetit ka mundur të dalë nga mjeti dhe me not ka dalë në breg për të kërkuar ndihmë, ndërkohë që dy shtatasit e tjerë që udhëtonin me të në mjet: Ilir Ballolli,Taulant Bakushi, kanë mbetur të kapur mbi baxhanë e makinës.

Pas sinjalizimit të marrë për ngjarjen në orën 02:30 të mëngjesit, në zonë kanë shkuar efektivë të shumtë të Repartit Zjarrëfikës të Beratit dhe efektivë të policisë,që kanë bërë të mundur shpëtimin e jetës së banorëve të bllokuar në mes të rrjedhës së lumit Osum.

Dy shtetasit e bllokuar janë lokalizuar fillimisht nga zjarrfikësit, që kanë hyrë në lumë me not, i kanë lidhur ata me litar dhe më pas kanë filluar tërheqjen e tyre nga uji.

Gjatë aksionit për shpëtimin e dy shtetasve, një efektiv i zjarrfikësve të Beratit ka rrezikuat Seriozisht jetën, pasi rrymat e forta të lumit e kanë tërhequr drejt rrjedhës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb