DURRËS

Gjykata e Durrësit ka vendosur të lërë në burg shtatë adoleshentët që akuzohen se abuzuan seksualisht me 13-vjeçaren nga Kavaja. Shtatë djemtë, nxënës të shkollës 9-vjeçare në Kavajë kanë dalë sot para gjykatës për rivlerësimin e masës së sigurisë, pasi akuzohen për “marrëdhënie seksuale me të mitur”.

Vendimi Gjykata
Vendimi Gjykata

Para nisjes se seancës, gazetarja Klodjana Haxhia raportoi për “BalkanWeb” se familjarët e 7 djemve, gjithashtu të mitur janë konfrontuar me gazetarët duke i ofenduar.

Ata kërcënuan gazetarët që të mos bëjnë publike ngjarjen.

Të miturit janë marrë në pyetje në prani të psikologes në polici por edhe në gjykatë. Vajza e mitur e abuzuar ka pranuar abuzimin nga djemtë dhe ka rrëfyer për kërcënimet ndaj saj, gjithashtu në prani të psikologes dhe punonjëses sociale.

Gjithashtu gazetarja Haxhiaj raportoi se jashtë gjykatës i ra të fikët një gruaje, nënës se një prej djemve nga familjarët e minorenëve.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb