Nga Vitore Ndoj

Thuajse në të gjithë vendin, banorët po përballen me mungesë të ujit të pijshëm për shkak të ngrirjes së tubacioneve të ujit. Ndërsa në zonat malore banorët shkrijnë borën, në Lezhë shfrytëzojnë burimet më të afërta, ndonëse të pasigurta.

Kjo është zgjidhja që kanë gjetur banorët e lezhës, për të siguruar ujë për të pirë, pasi të gjitha tubacionet në qytet kanë ngrirë. “Gurrat e Begut” është burimi kua ta kanë gjetur shpëtim, megjuthëse nuka kanë asnjë siguri për konsumimin ose të tij.

Një tjetër burim i ujit të pijshëm, i cili ka tërhequr shumë qytetarë për të mbushur uji është ai i Gryk Manatisë. Prej më shumë se tre ditësh për shak të të ftohtit siberian që ka përfshirë vendin, baanorët e lezhës janë pa ujë të pijëhsm. Kjo situatë haset thuajse në të gjithë vendin.

 (e.f/ BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb