Nigeria ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme që do t’i lejojë qeverisë të ndërmarrë hapa të jashtëzakonshëm për të përmirësuar sigurinë dhe furnizimin ushqimor, pasi çmimet në rritje shkaktojnë vështirësi të mëdha.

Kjo do të shkaktojë një sërë masash, duke përfshirë pastrimin e pyjeve për tokën bujqësore për të rritur prodhimin bujqësor dhe për të lehtësuar inflacionin e ushqimit, u tha gazetarëve Dele Alake, një zëdhënës i Presidentit Bola Tinubu.

Ndërsa reformat po shkaktojnë dhimbje, ato kanë çuar në rritjen e bonove të dollarit të vendit dhe një rritje të çmimeve të aksioneve në nivelin më të lartë në 15 vjet, pasi investitorët e shohin vendimin e qeverisë për monedhën si të domosdoshëm për të nxitur rritjen ekonomike.

Banka Botërore parashikon se rritja ekonomike mund të shpejtohet në 4% nga viti 2024 nga një mesatare prej 2% që nga viti 2015. Eurobondet nigeriane vazhduan të rriten të premten, me yield-et e atyre që do të duhej në vitin 2031 duke rënë për të pestën ditë në rreth 10.46%.

Megjithatë, dobësia e monedhës i ka shtuar presionet mbi koston e jetesës në vendin e Afrikës Perëndimore, ku shpenzimet për ushqim janë një pjesë e madhe e shumicës së buxheteve të familjeve.

Çmimi i ushqimit u rrit me më shumë se 20% në Afrikën Sub-Sahariane në periudhën midis 2020 dhe 2022, sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar, duke reflektuar pjesërisht tendencat globale dhe faktin që rajoni importon shumë nga produktet kryesore të tij.

Për nigerianët, ajo po bëhet e papërballueshme për shumicën e vendit, tha Alake. “Kjo ka çuar në një rënie të konsiderueshme të kërkesës, duke dëmtuar kështu qëndrueshmërinë e të gjithë zinxhirit të vlerës së bujqësisë dhe ushqimit,” tha ai.

Kombi më i populluar i Afrikës ka parë një rritje të kostos së ushqimit dhe transportit që kur përfunduan subvencionet e karburantit, të cilat kushtonin deri në 10 miliardë dollarë në vit, por i bënë çmimet e benzinës një nga më të lirat në botë.

Qeveria do të përdorë kursimet nga heqja e subvencioneve për të rinovuar sektorin e bujqësisë, tha Alake.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb